Bugungi kunda, O‘zbekiston Respublikasida Yevropa Ittifoqining kimyoviy, biologik, radiologik va yadroviy ilg‘or tajriba markazlari bo‘yicha tashabbusi amalga oshirilmoqda. Ayni paytda bu boradagi xalqaro hamkorlik doirasida amaliy tadbirlar bo’lib o’tmoqda. Joriy yilning 1-3-dekabr kunlari Toshkent shahrida Yevropa Ittifoqining “Muhim infratuzilmada KBRYA xavfsizligini taʼminlash” 101-son mintaqaviy loyihasi doirasida xalqaro ilmiy-texnik markaz tomonidan navbatdagi mintaqalararo uchrashuv boshlandi. Tadbirni Sanoat, radiatsiya va yadro xavfsizligi qo'mita raisi A.Rafiqov kirish soʼzi bilan ochib berdi.
Tadbirda, loyiha to‘g‘risida batafsil maʼlumot taqdimoti, muhim infratuzilmalarda KBRYA xavfsizligini taʼminlash asoslari bilan tanishtirish, kiberxavfsizlik masalalari, shuningdek loyihani amalga oshirish bilan bog‘liq bo‘lgan choralarni hamda mintaqalararo hamkorlik masalalari muhokamasi nazardac totilgan.

Today, the Republic of Uzbekistan is implementing the European Union’s initiative on Chemical, Biological, Radiological and Nuclear (CBRN) Centres of Excellence. Within the framework of this international cooperation, a series of practical activities is currently underway.
On December 1–3 of this year, Tashkent hosted the next interregional meeting within the EU’s Regional Project No. 101, titled “Ensuring CBRN Security in Critical Infrastructure,” organized by the International Science and Technology Center. The event was opened by the Chairman of the Committee on Industrial, Radiation and Nuclear Safety, Mr. A. Rafiqov, with an introductory speech.
During the meeting, participants were presented with detailed information about the project, introduced to the fundamentals of ensuring CBRN safety in critical infrastructure, and engaged in discussions on cybersecurity issues. In addition, measures related to the implementation of the project and aspects of interregional cooperation were reviewed.