Bugungi kunda, O‘zbekiston Respublikasida Yevropa Ittifoqining kimyoviy, biologik, radiologik va yadroviy ilg‘or tajriba markazlari bo‘yicha tashabbusi amalga oshirilmoqda. Ayni paytda bu boradagi xalqaro hamkorlik doirasida amaliy tadbirlar bo’lib o’tmoqda. Joriy yilning 1-3-dekabr kunlari Toshkent shahrida Yevropa Ittifoqining “Muhim infratuzilmada KBRYA xavfsizligini taʼminlash” 101-son mintaqaviy loyihasi doirasida xalqaro ilmiy-texnik markaz tomonidan navbatdagi mintaqalararo uchrashuv boshlandi. Tadbirni Sanoat, radiatsiya va yadro xavfsizligi qo'mita raisi A.Rafiqov kirish soʼzi bilan ochib berdi.
Tadbirda, loyiha to‘g‘risida batafsil maʼlumot taqdimoti, muhim infratuzilmalarda KBRYA xavfsizligini taʼminlash asoslari bilan tanishtirish, kiberxavfsizlik masalalari, shuningdek loyihani amalga oshirish bilan bog‘liq bo‘lgan choralarni hamda mintaqalararo hamkorlik masalalari muhokamasi nazardac totilgan.

В настоящее время в Республике Узбекистан реализуется Инициатива Европейского Союза по центрам передового опыта в области химической, биологической, радиологической и ядерной безопасности (ХБРЯ). В рамках международного сотрудничества в этой сфере проводятся практические мероприятия.
1–3 декабря текущего года в городе Ташкент началась очередная межрегиональная встреча в рамках 101-го регионального проекта Европейского Союза «Обеспечение безопасности ХБРЯ на объектах критической инфраструктуры», организованная Международным научно-техническим центром. Мероприятие открыл вступительным словом председатель Комитета по промышленной, радиационной и ядерной безопасности А. Рафикова.
В ходе встречи были представлены подробные материалы о проекте, обсуждены основы обеспечения ХБРЯ-безопасности на объектах критической инфраструктуры, затронуты вопросы кибербезопасности, а также рассмотрены меры, связанные с реализацией проекта, и вопросы межрегионального сотрудничества.